Stepa dejas brīnumbērns – Savion Glover
Kā viens no spilgtākajiem stepa dejas žanra pārstāvjiem tiek atzīts Savions Glovers (Savion Glover), kas ir amerikāņu stepa dejotājs, aktieris un horeogrāfs. Dzimis Ņūdžersijā, 1973. gada 19. novembrī. Instagram platformā Gloveram (@the_savionglover) ir vairāk nekā 51 tūkstotis sekotāju.
Glovers jau agrā bērnībā sāka izrādīt interesi par ritmu, tāpēc jau četru gadu vecumā viņš sāk apmeklēt bungu spēles nodarbības. Glovers drīz vien kļuva par vienu no jaunākajiem Newark Community School of the Arts studentiem, kurš saņem pilnu stipendiju. Ar stepa deju Glovers sāka nodarboties no septiņu gadu vecuma. Jau pašā stepa apguves sākuma posmā Glovers attīstīja īpašus un aizraujošus ritma stepa soļus, izmantojot visas pēdas daļas. Ātri vien viņš saprata, ka vēlas mācīties pēc iespējas vairāk stepa. Vēlāk viņš izveido pats savu stepa dejas stilu, kuru nosauca par “free-form hard core”.
Ja esi nolēmis spret pirmo soli
Veronika Bernane | Soul
Tap
Pirms iepazīstamies ar vietām, kur Latvijā var apgūt stepa deju, atcerēsimies, ko tad steps jeb tap dance mums sniedz.
Stepa vēstures stāsts #1 – pirmsākumi un The Five Points district
Madara
Miesniece| Soul
Tap
Ielūkojoties stepa vēstures lappusēs, tur aizvien paslēpušies aizraujoši fakti un notikumi, kas bijuši mazāk zināmi, lai gan tikpat interesanti un nozīmīgi. Lai iepazītu to, kā stepa pasaule radusies un attīstījusies, sāksim vairāku Stepa vēstures stāstu sēriju, ik reizi apskatot kādu nelielu stepa dejas posmu līdz pat mūsdienām. Šoreiz par dejas pašiem pirmsākumiem un Ņujorkas The Five Points rajonu.
Ņujorkā, ASV esošais The Five Point district. Tiek uzskatīts, ka šī ir vieta, kur atrodami paši stepa dejas pirmsākumi. Dažādām etniskajām grupām un muzikāli ritmiskajām tradīcijām satiekoties, pamazām radās dejas veids, kuru mūsdienās pazīstam kā stepu.
Ņujorkas bēdīgi slavenais rajons The Five Points district. (foto: Bettmann/Getty Images)
Stepa dejas improvizācija
Veronika Bernane | Soul Tap
Dejas improvizācija ir process, kurā deja tiek radīta spontāni, dažādos veidos savā starpā savienojot pamata kustības un figūras. Dejas improvizācija var notikt ieraksta, dzīvās mūzikas pavadījumā vai bez tās.
Stepa dejotāju himna - Shim Sham
Veronika Bernane | Soul Tap
Shim Sham Shimmy, Shim Sham vai vienkārši Sham ir īpaša stepa dejas rutīna un tiek uzskatīta par stepa dejas himnu. Mūsdienās svinga dejotaji šo dejas rutīnu uzskata par Line dance (deja ar atkārtotu soļu secību, kurā cilvēku grupa dejo vienā vai vairākās rindās, vai vienā virzienā, un soļus izpilda vienā un tajā pašā virzienā.).
Nometne!
Veronika Bernane | Soul Tap
Šajā ierakstā man gribas Tev pastāstīt par laiku ko mēs varam ieguldīt, lai uzlabotu savu stepa dejotprasmi. Parunāsim par nometnēm.
Kurpes kā ritma instruments
Kristīne Lāce | laikraksts Druva
Ja Ritai Biezēkai jautā, kur ir viņas dzimtā vieta – Straupe vai Cēsis? – Viņa smaidot atbild: „Brīžiem šķiet, ka esmu no autobusa Straupe – Cēsis. Esmu dzimusi un mācījusies Cēsīs, bet vecāku mājas ir Straupē”.
Rita pēc
dabas ir ļoti daudzpusīga. Viņai patīk gatavot ēst, rosīties dārzā,
makšķerēt, skatīties detektīvfilmas un lasīt detektīvromānus.
Brīvajā laikā Rita spēlē amatierteātrī un klausās mūziku, īpaši
džezu, kas viņu ir aizvedis līdz stepa dejām.
Kad akrobātika satiek stepu
Veronika Bernane | Soul
Tap
Šis stāsts būs par izcilajiem Nicholas Brothers, kuri pazīstami ik vienam, kas ir interesējies par stepa dejas vēsturi - brāļi Fayard (1914–2006) un Harold (1921–2000) Nicholas.
Brāļi bija atpazīstami ar savu akrobātisko dejošnas stilu, kas pazīstams kā “flash dancing” (*flash dancing - Stepa dejas forma, kas attīstījās 1920. – 1930. gados, apvienojot deju ar akrobātiku). Viņu mākslinieciskais līmenis bija tikpat augsts kā viņu drosmīgās deju idejas. Lasot informāciju par brāļiem, saprotams ir viens - viņi tika un tiek uzskatīti par vieniem no visu laiku izcilākajiem dejotājiem. Stepa dejas ikona Gregory Hines ir teicis: “Ja brāļu biogrāfija kādreiz tiks filmēta, viņu deju numurus nāksies ģenerēt datorā, jo tagad neviens tos nespētu atdarināt”. Baleta leģenda Mihails Barišņikovs kādreiz viņus sauca par apbrīnojamākajiem dejotājiem, kādus savā mūžā redzējis.
Stepa dejas vēsture ar nelielu pieskārienu mūsdienām.
Veronika Bernane | Soul Tap
Kas tas ir? Kā tas radies? Šie ir jautājumi uz kuriem atradīsiet atbildi, izlasot šo rakstu. Protams, vienā rakstā nevar aptvert visu stepa dejas vēsturi, tāpēc nereti kādā no nākošajām reizēm mēs atgriezīsimies pie vēstures, lai aplūkotu to vēl tuvāk.
10 prasmes, ko attīstām, dejojot stepu
Annija Ķesele | Mammamuntetiem.lv
Steps ir dejas veids, kurā dejotājs izdejo dažādus ritmus, kas tiek radīti, kurpēm uzsitot pa grīdu. Dejojot stepu tiek attīstīta ķermeņa koordinācija, ritma izjūta, muzikalitāte, klausīšanās un savu iekšējo ritmu izdejošana.
Ne mūziķes, ne dejotājas, bet kāju mūzikas mākslinieces.
Nesen man paveicās
pavadīt laiku 5 burvīgu meiteņu kompānijā. Meitenes nemaz nav
vienkāršas, jo nodarbojas ar ko tādu, kas Latvijā nav plaši
izplatīts. Bet mēs taču esam džeza mūzikas pārstāvji, tāpēc
nekoncentrējamies uz populārām lietām, vai nē? Stepa deja ir
parādība, par kuru cilvēki domā, ka nezina neko, bet ar kuru
sastopas diezgan bieži — gan
filmās, gan koncertos, tikai ne vienmēr uzreiz var pateikt, ka tas
ir steps un es to zinu. Stepa deja ir žanrs, ko var nosaukt par
starpkultūru — šī
deja ir saistīta ar skaņas radīšanu, kas padara dejotājus par džeza
mūziķiem. Kāpēc džezs? Pavisam vienkārši — steps
ir dzimis tajā pašā vietā, no tiem pašiem cilvēkiem un balstās uz
tādiem pašiem muzikāliem jēdzieniem kā džezs.
Satikāmies Soul Tap studijas telpās uz mīkstiem sēžammaisiem, lai parunātu par to, kā viss sākās un ar kādām problēmām meitenes sastopas savā mākslas ceļojumā.